• Sledujte nás

Aktuality

Informácie o Synode

Spoluiniciátor procesu: Nemecká synodálna cesta vytvorí "tlak" na Cirkev

Bývalý predseda Ústredného výboru nemeckých katolíkov (ZdK) Thomas Sternberg spolu s kardinálom Reinhardom Marxom pred tromi rokmi iniciovali proces nazvaný Synodálna cesta.

5.12.2022, 09:04

Ružička: Dokument reaguje na túžbu po synodálnejšom spôsobe konania v Cirkvi

V slovenskom preklade je k dispozícii tzv. Dokument pre kontinentálnu etapu (DKE), teda pracovný text zhrňujúci doterajšie syntézy synodálneho procesu z celého sveta. 

2.12.2022, 06:30

Videá poukazujú na účasť veriacich so zdravotným postihnutím na synode

Po sérii stretnutí vo Vatikáne predstavuje Dikastérium pre laikov, rodinu a život štyri videá, ktoré poukazujú na prínos veriacich so zdravotným postihnutím pre synodu o synodalite.

1.12.2022, 08:39

Evanjelizácia a misijné rozlišovanie - kard. Grech a Hollerich o synode

V utorok 29. novembra sa skončilo dvojdňové stretnutie predsedov a koordinátorov kontinentálnych zhromaždení Synodálneho procesu. Zišli sa v Ríme, aby spoločne pripravili kontinentálne zhromaždenia.

30.11.2022, 08:42

Vyjde kniha „Spoločne kráčať“ - myšlienky pápeža Františka o synodalite

Dvestošesťdesiatstranová publikácia z Vatikánskeho knižného nakladateľstva LEV sústreďuje jeho vyjadrenia na tému synodality odo dňa jeho zvolenia na pápežský stolec až po súčasnosť.

29.11.2022, 14:47

Reprezentanti kontinentov debatujú o kontinentálnej fáze synodálnej cesty

Na Sekretariáte synody vo Vatikáne sa v pondelok 28. novembra začalo dvojdňové stretnutie s predsedami a koordinátormi kontinentálnych zhromaždení Synody biskupov.

29.11.2022, 12:20

Kardinál Luis  Ladaria o výhradách voči nemeckej synodálnej ceste

Svätá stolica zverejnila vystúpenia prefektov vatikánskych dikastérií, ktorí počas minulotýždňovej návštevy nemeckých biskupov ad limina predstavili svoje výhrady voči tamojšej synodálnej ceste.

25.11.2022, 11:26

V Košiciach zorganizovali výročné stretnutie synodálneho tímu eparchie

Biblické rozjímanie predniesol člen tímu Zdeno Jenčuš. Na stretnutie prijal pozvanie aj košický eparcha, vladyka Cyril Vasiľ SJ. Vo svojom príhovore zdôraznil, že sme povolaní pretvárať svet, nie ovládať ho.

10.11.2022, 07:15

O fenoméne prekvapenia v synodálnej praxi budú debatovať pod Zoborom

Nitrianske biskupstvo a Kňazský seminár sv. Gorazda v Nitre v rámci cyklu diskusných večerov pod názvom Dišputy pod hradom pozývajú na diskusiu s hosťom večera, ktorým bude bude prof. Marián Šuráb. „V diskusii na tému Fenomén prekvapenia v synodálnej praxi budeme diskutovať o tom, ako možno pracovať s fenoménom prekvapenia v náboženskom priestore,“ avizuje Biskupstvo Nitra.

5.11.2022, 11:25

Čo priniesla synodálna cesta Cirkvi? Odpoveď ponúkne Televízia LUX

Synodálna cesta je v plnom prúde. Závery z celého sveta budú známe v roku 2024, pápež totiž opäť o rok predĺžil jej trvanie. Prečo? Aké sú zatiaľ výsledky pre jednotlivé štáty? Ako Cirkev vnímajú naši veriaci a klerici? Odpovede prinesie Mons. Piero Coda, generálny sekretár Medzinárodnej teologickej komisie, člen Teologickej komisie Synody biskupov.

25.10.2022, 12:01

Teológa Codu vyznamenala Univerzita Komenského zlatou medailou

Bratislava hostila medzinárodnú konferenciu o synodalite. Jej hlavným rečníkom bol prof. Piero Coda, generálny sekretár Medzinárodnej teologickej komisie. Hovoril o potrebe synodálnej obnovy života a misie cirkvi. Okrem neho sa približne 150 účastníkom prihovorili ďalší domáci i zahraniční teológovia, ktorí synodalitu aplikovali do konkrétnych oblastí života.

21.10.2022, 21:45

Teológ Coda: Rodí sa požiadavka spraviť nový krok, ako byť cirkvou

Už tento piatok sa v Bratislave uskutoční medzinárodná konferencia o synodalite. Pri tejto príležitosti poskytol portálu nm.sk rozhovor jej hlavný hosť prof. Piero Coda, ktorý sa nedávno vrátil z Vatikánu. Pracoval tam so syntézami prvej etapy synody a podieľal sa na príprave dokumentu pre jej ďalšiu fázu.

20.10.2022, 10:29

Anjel Pána: Modlitba je liekom viery, bez nej vyschne ako nepolievaná rastlina

Viera sa živí sústavnou modlitbou, inak vyschne tak ako rastlina, ktorú pravidelne nepolievame. O tom hovoril pápež František v biblickom zamyslení v nedeľu 16. októbra pri modlitbe Anjel Pána. Veriacim odporúčal prax strelných modlitieb počas dňa a časté otváranie si vreckového Evanjelia. Pápež oznámil aj rozhodnutie o predĺžení súčasného synodálneho procesu a povzbudil pripojiť sa k modlitbovému podujatiu Nadácie ACN „Milión detí sa modlí ruženec za mier vo svete“.

17.10.2022, 09:26

Pápež František predĺžil synodu na tri roky, s dvoma zasadnutiami

Svätý Otec František predĺžil synodálny proces o ďalší rok, takže bude pozostávať z dvoch zasadnutí v rokoch 2023 a 2024.

17.10.2022, 09:18

Blíži sa konferencia o synodalite. Prihlasovanie je predĺžené do 15. októbra

Už budúci týždeň sa v Bratislave uskutoční medzinárodná konferencia o synodalite, na ktorej vystúpi aj generálny sekretár Medzinárodnej teologickej komisie Mons. Piero Coda, jeden z najvýznamnejších teológov súčasnosti. Svoju účasť potvrdil aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli.

12.10.2022, 13:50

V Bratislave chystajú diskusiu s názvom Počúva Cirkev svojich veriacich?

V utorok 18. októbra o 18:00 sa uskutoční diskusia na tému: Počúva Cirkev svojich veriacich? Diskutovať sa bude o tom, čo môže priniesť synoda o synodalite a aké sú dnes najväčšie výzvy Cirkvi na Slovensku.

11.10.2022, 12:26

Biskupi poďakovali diecéznym synodálnym tímom s návštevou z Vatikánu 

Urobili tak pred 103. plenárnym zasadnutím v Badíne, kde zorganizovali študijný deň o synode o synodalite za prítomnosti podsekretára Biskupskej synody Mons. Luisa Marína De San Martína, OSA.

10.10.2022, 22:06

Biskupi poďakovali diecéznym synodálnym tímom s návštevou z Vatikánu 

Urobili tak pred 103. plenárnym zasadnutím v Badíne, kde zorganizovali študijný deň o synode o synodalite za prítomnosti podsekretára Biskupskej synody Mons. Luisa Marína De San Martína, OSA.

10.10.2022, 22:05

Kňaz Ľudovít Pokojný: Duchovný život sme oddelili od premýšľania o viere

„V našej pluralitnej spoločnosti – aj u nás na Slovensku – často nevieme viesť dialóg s ľuďmi iných svetonázorov. Väčšinou ich ideme presviedčať, a to je nesprávne," hovorí katolícky kňaz Ľudovít Pokojný. Portál nm.sk s ním hovorí o synode i ďalších témach.

10.10.2022, 11:04

Podsekretár Synody biskupov slávil svätú omšu v Bratislave

Na Slovensko zavítal podsekretár Synody biskupov Mons. Luis Marín de San Martín. V prítomnosti apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Nicolu Girasoliho a bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského dnes predsedal svätej omši v Katedrále sv. Martina v Bratislave.

10.10.2022, 10:41

Všetky správy