• Sledujte nás

Aktuality

Informácie o Synode

Synodálny proces na Slovensku sa približuje k záveru

Synodálny proces na Slovensku sa vo všetkých diecézach a eparchách približuje k svojmu záveru. Ako povedal pre TK KBS národný koordinátor synodálneho procesu Ivan Ružička, to znamená, že sa končia konzultácie v spoločenstvách.

17.5.2022, 12:04

Synoda 2023 a jej diecézna fáza v Nitrianskom biskupstve ide do finále

Synoda 2023 a jej diecézna fáza v Nitrianskom biskupstve ide do finále. Po piatich synodálnych stretnutiach – zasadnutiach v jednotlivých farnostiach od začiatku februára sa v tomto období konajú už posledné šieste stretnutia. Veriaci v nich uvažujú nad poslednými dvoma témami „Rozlišovanie a rozhodovanie“ a „Formovanie v synodalite“.

11.5.2022, 12:20

V Bratislave sa konalo ďalšie synodálne stretnutie s biskupom Rábekom

V utorok 3. mája 2022 sa v Bratislave uskutočnilo ďalšie synodálne stretnutie, na ktorom sa stretol vojenský biskup Mons. František Rábek s kňazmi i laikmi Ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR. Po svätej omši sa vyše 50 diskutujúcich stretlo, aby v otvorenom dialógu poskytli svoje postrehy a myšlienky v rámci synodálnej cesty.

5.5.2022, 09:35

Na akciu synodálneho týždňa bratislavskej farnosti prišiel aj biskup Rábek

Mons. František Rábek, ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR a predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru prijal pozvanie do Farnosti Kráľovnej rodiny v Bratislave, ktorá od 24. apríla do nedele 1. mája organizuje synodálny týždeň. Po svätých omšiach sú ľudia pozvaní k synodálnym konzultáciám.

27.4.2022, 10:54

Aprílové číslo časopisu Posol obracia pozornosť na Synodu o synodalite

Vyšlo nové číslo časopisu slovenských katolíkov Posol. Vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Záujemcovia si ho môžu zakúpiť v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha. 

13.4.2022, 09:20

KBS prináša podnety na zamyslenie pre synodálnu cestu s rodinami

Dikastérium pre laikov, rodinu a život pripravilo v kontexte Synody o synodalite príručku Podnety na zamyslenie pre synodálnu cestu s rodinami. Ide o osemstranový dokument, ktorého cieľom je pomôcť jednotlivým cirkvám pochopiť, ako zapojiť rodiny do synodálneho procesu ako rodiny.

8.4.2022, 14:30

V duchu synody pozývajú s hosťami spoznávať Ukrajinu a Gruzínsko

Hlavnou témou je diskusia o dvoch krajinách: Gruzínsko a Ukrajina. Diskutujúcimi bude rozvojový expert Limbašan Boris Strečanský, ktorý od roku 2021 pracuje v Gruzínsku. Problematiky Ukrajiny priblíži Anton Frič zo Spišskej katolíckej charity, ktorý sa len nedávno vrátil z Kyjeva. Zároveň prinesie knihy v ukrajinčine.

5.4.2022, 12:02

V Badíne zorganizovali konferenciu Dnešní mladí pre zajtrajšok Cirkvi

Predchádzali jej tri webináre s témami Duševné zdravie mladého človeka a pandémia, Potreba spoločenstva počas pandémie a Ako aktivizovať mladého človeka. Tieto témy mali pomôcť zúčastneným lepšie pochopiť mladého človeka, akými zmenami prechádzal počas pandémie a ako s ním pracovať, informovala Rada pre mládež a univerzity KBS.

25.3.2022, 08:55

Únia európskych konferencii vyšších predstavených debatovala o synode

V dňoch 22. - 24. marca 2022 sa online formou stretla Únia európskych konferencií vyšších rehoľných predstavených (UCESM). Prezidenti, podpredsedovia a generálni tajomníci slávili synodálny proces v rámci prípravy na Synodu biskupov o synodalite v roku 2023. Za Slovensko sa stretnutia zúčastnil P. Juraj Ďurnek, SchP.

24.3.2022, 12:38

Pozvánka na webinár v súvislosti s prebiehajúcou synodou o synodalite

„Dozviete sa ako môžete efektívnejšie viesť skupinky v ktorých sa stretávate. Pre vzájomné porozumenie a spojenie sa s druhými sú veľmi potrebné zručnosti aktívneho počúvania, empatie, reflexie a otvorenosť mysle a srdca. Na webinári sa dozviete o základných zručnostiach a pravidlách vedenia diskusie v skupinách,“ avizuje diecéza.

22.3.2022, 07:54

Európske katolícke sociálne dni boli skúsenosťou synodálneho kráčania

Európske katolícke sociálne dni boli skúsenosťou synodálneho kráčania, pripomenul po ich skončení výkonný tajomník KBS Ivan Ružička, ktorý bol jedným z koordinátorov podujatia. Vyplynulo to zo štýlu práce a zloženia programu, ktorý počas štyroch dní absolvovalo vyše dvesto ľudí osobne v Bratislave a stovky ľudí online z celého sveta.  

21.3.2022, 11:53

List z Vatikánu povzbudzuje všetkých kňazov v synodálnom procese

Na slávnosť sv. Jozefa bol vo Vatikáne vydaný list adresovaný všetkým kňazom. Podpísali ho prefekt Kongregácie pre klerikov Mons. Lazzaro You Heung-sik a generálny sekretár Synody biskupov kardinál Mario Grech. Kňazov v ňom povzbudzujú nebáť sa so svojimi komunitami vykročiť na synodálnu cestu Cirkvi.

19.3.2022, 16:15

V Košiciach bola konferencia o synodalite Ecclesia semper reformanda

Synodalita má neodmysliteľné miesto v celých dejinách Cirkvi. Pápež František ostáva verný jej tradícii, a preto ju považuje za kľúčový prostriedok pre jej obnovu a reformu. Táto konferencia bola príležitosťou pre odbornú diskusiu o synodalite a jej úlohe v ekleziológii, predovšetkým pre zachovanie starovekej praxe - Ecclesia semper reformanda.

12.3.2022, 14:05

V Spišskej diecéze pokračujú v diskusii o úlohe a poslaní synody

Svätý Otec František zvolal synodu o synodalite, v rámci ktorej môže každý človek vyjadriť svoj postoj ohľadom spoločného kráčania v Cirkvi. V prvej fáze synody prebieha tento proces na diecéznej úrovni. V každej diecéze bol vytvorený tzv. synodálny tím, ktorý pozýva všetkých, ktorým záleží na tom, ako Cirkev žije.

8.3.2022, 12:51

Arcidiecézny synodálny tím debatoval o zodpovednosti za našu misiu

Členovia tímu pred stretnutím dostávajú od diecézneho synodálneho koordinátora Petra Sýkoru tri úvahy na danú tému. Tentoraz prvé zamyslenie odpovedalo na otázku čo je potrebné, aby sme pochopili misiu ako našu spoločnú zodpovednosť. Druhé vystríhalo pred skutočnosťou, ak sa ohlasovateľ vyčlení mimo spoločenstva.

8.3.2022, 12:38

Koordinátori synody si vypočuli podnety mládeže, rehoľníkov i laikov 

Postrehy zo synodálneho procesu predstavili tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS Martúš Reiner, sr. Renáta Jamborová za sekretariát KVRPS a Monika Hricáková, tajomníčka Rady pre laické a apoštolské hnutia pri KBS. Informovali o svojich skúsenostiach zo synodálneho procesu i prínosoch na mieste, kde pôsobia.

28.2.2022, 14:31

Skúsenosti zo synodálneho procesu si vymenili na stretnutí v Trnave

Členovia Arcidiecézneho synodálneho tímu Trnavskej arcidiecézy si na stretnutí vymenili svoje postrehy a skúsenosti z konzultačného procesu synody. Informovali sa o možnostiach, ako sa ľudia môžu dozvedieť a pridať sa do konzultačného procesu i o nastavení komunikácie v Trnavskej arcidiecéze.

23.2.2022, 10:47

V Badíne sa uskutoční konferencia Dnešní mladí pre zajtrajšok Cirkvi

V priestoroch Kňazského seminára sv. Františka Xaverského v Badíne sa 24. marca 2022 uskutoční konferencia na tému Dnešní mladí pre zajtrajšok Cirkvi, na ktorú pozýva Rada pre mládež a univerzity KBS. Konferencii predchádzali tri webináre, na ktorých prednášali Marek Madro, Denisa Zlevská a Branislav Kožuch.

22.2.2022, 09:55

V Trnávke začne oficiálna časť synodálneho kráčania na Popolcovú stredu

V Bratislavskej farnosti svätého Jána Bosca v Trnávke začne oficiálna časť synodálneho spoločného kráčania na Popolcovú stredu, 2. marca. V ten deň po svätých omšiach bude krátka adorácia, na ktorej sa kňazi a veriaci pomodlia modlitbu k Duchu Svätému za synodu. Po tomto termíne začne uvažovanie a modlitba nad stanovenými témami synody v skupinkách.

22.2.2022, 09:52

Arcidiecézny synodálny tím v Košiciach ponúka ďalšiu - štvrtú tému

Na Arcibiskupskom úrade v Košiciach sa konalo piate stretnutie Arcidiecézneho synodálneho tímu. Otvoril ho diecézny koordinátor Peter Sýkora. Modlitbové stretnutie ponúklo štvrtú synodálnu tému s názvom Slávenie.

21.2.2022, 13:30

Všetky správy