• Sledujte nás

Aktuality

Informácie o Synode

Utorok na synodálnom stretnutí v Prahe: "Sú naše farnosti živými spoločenstvami?"

Aké napätia a otázky vznikajú v našich krajinách počas synodálneho procesu? To sú dve otázky, o ktorých budú delegáti kontinentálnej synody v Prahe diskutovať počas druhého dňa zasadania 7. februára.

7.2.2023, 14:22

Synoda v Prahe: Potrebujeme presvedčivé odpovede, aby sme ohlasovali Evanjelium

Kontinentálne synodálne stretnutie v Prahe má za sebou prvý deň rokovaní. Delegáti 39 biskupských konferencií si vypočuli prvé prezentácie a vytvorili diskusné skupiny. Záver dňa bol venovaný modlitbe.

7.2.2023, 08:45

Na kontinentálnom zhromaždení Synody v Prahe zastupujú KBS aj dve ženy

Renáta Ocilková prišla na kontinentálne synodálne stretnutie do Prahy s nádejou i presvedčením, že Cirkev patrí Bohu a že synoda je nástroj Jeho Lásky, Jeho dar pre naše požehnanie, obrátenie, posvätenie.

6.2.2023, 14:35

Tomáš Halík predniesol duchovný úvod do synodálneho zhromaždenia v Prahe

Na úvod Kontinentálneho zhromaždenia európskych biskupských konferencií zaznelo duchovné zamyslenie od profesora Tomáša Halíka.

6.2.2023, 14:21

Predseda KBS: Synoda dala podnet na to, aby sa v Cirkvi viac začalo pracovať s laikmi

Synoda dala podnet na to, aby sa v Cirkvi viac začalo pracovať s laikmi, hovorí košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober.

6.2.2023, 08:55

Homília arcibiskupa Jána Graubnera pri začatí Európskeho synodálneho stretnutia

Prinášame homíliu pražského arcibiskupa Jána Graubnera, predsedu Českej biskupskej konferencie, ktorú predniesol pri príležitosti svätej omše na otvorenie Európskeho synodálneho stretnutia v Kostole Nanebovzatia Panny Márie Na Strahove 5. februára 2023.

6.2.2023, 05:58

Svätou omšou sa začalo Európske synodálne stretnutie v Prahe

Európske synodálne stretnutie sa začalo v nedeľu 5. februára svätou omšou v Bazilike Nanebovzatia Panny Márie na Strahove. Hlavným celebrantom bol Mons. Ján Graubner, pražský arcibiskup a predseda Českej biskupskej komisie, spolu s ním koncelebrovali kardináli, biskupi a kňazi. Na bohoslužbe sa zúčastnili aj delegáti jednotlivých biskupských konferencií krajín Európy a ďalší hostia.

6.2.2023, 05:38

Nový web Európskeho synodálneho stretnutia v Prahe

Pre Európske synodálne stretnutie, ktoré bude v Prahe v Hoteli Pyramida od 5.-12. februára, boli spustené špeciálne webové stránky. K dispozícii je aktualizovaný program a ďalšie informácie týkajúce sa nadchádzajúceho stretnutia. Stránka je postupne aktualizovaná o ďalšie údaje a materiály. Každý deň, od 5.-9. februára, bude na webe k dispozícii fotogaléria a krátke zhrnutie priebehu dňa.

3.2.2023, 08:15

Na kontinentálne zhromaždenie Synody v Prahe pricestuje delegácia KBS

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober povedie slovenskú delegáciu na kontinentálnom zhromaždení Synody o synodalite.

1.2.2023, 13:42

List synodálnych predstaviteľov o úlohe biskupov v synodálnom procese

V liste adresovanom všetkým diecéznym a eparchiálnym biskupom na celom svete ponúka generálny sekretár a generálny referent synody úvahy o úlohe biskupov v synodálnom procese. Kardinál Mario Grech a kardinál Jean Claude Hollerich - generálny sekretár a generálny referent synody - adresovali všetkým biskupom sveta list, v ktorom sa podelili o "niekoľko úvah pre spoločné pochopenie synodálneho procesu, jeho priebehu a významu súčasnej kontinentálnej fázy".

1.2.2023, 13:31

Ako byť synodálnou Cirkvou? Odpovede hľadali a ponúkli v Nimnici 

Ako byť synodálnou Cirkvou? To je téma, o ktorej hovorili vo štvrtok a v piatok 26. a 27. januára 2023 biskupi, predstavitelia diecéz a inštitúcii, spoločenstiev a hnutí, zasvätené osoby, kňazi a aktívni laici v Nimnici.

28.1.2023, 11:05

Foto: Ako byť synodálnou Cirkvou? Biskupi s laikmi a zasvätenými v Nimnici

Ako byť synodálnou Cirkvou? To je téma, o ktorej debatujú dnes a v piatok biskupi, predstavitelia diecéz a inštitúcii, spoločenstiev a hnutí, zasvätené osoby a kňazi a aktívni laici v Nimnici. Podujatie je príležitosťou na otvorené vyjadrenie svojho názoru, počúvanie, zdieľanie a rozlišovanie.

26.1.2023, 20:48

Biskupi s laikmi a zasvätenými budú v Nimnici hovoriť o synode

Podujatie bude príležitosťou na otvorené vyjadrenie svojho názoru, počúvanie, zdieľanie a rozlišovanie, zamerané na jedenásť tém. Tieto témy boli zvolené na základe synodálnych syntéz z jednotlivých diecéz.

24.1.2023, 11:30

Pred synodou sa uskutočnia duchovné cvičenia pod vedením kňaza Radcliffa

Synode biskupov o synodalite budú predchádzať duchovné cvičenia pre všetkých jej účastníkov. Povedie ich Timothy Radcliffe, jeden z najvýraznejších teológov súčasnej Cirkvi.

24.1.2023, 09:35

Vatikán pozýva záujemcov na online kurz Dejiny, teológia a prax synodality

Kurz sa uskutoční virtuálne vo februári a bude pozostávať zo záznamov prednášok, ktoré si záujemcovia budú môcť pozrieť v angličtine, španielčine, portugalčine, francúzštine a taliančine s časovými rozdielmi.

11.1.2023, 11:50

Spoluiniciátor procesu: Nemecká synodálna cesta vytvorí "tlak" na Cirkev

Bývalý predseda Ústredného výboru nemeckých katolíkov (ZdK) Thomas Sternberg spolu s kardinálom Reinhardom Marxom pred tromi rokmi iniciovali proces nazvaný Synodálna cesta.

5.12.2022, 09:04

Ružička: Dokument reaguje na túžbu po synodálnejšom spôsobe konania v Cirkvi

V slovenskom preklade je k dispozícii tzv. Dokument pre kontinentálnu etapu (DKE), teda pracovný text zhrňujúci doterajšie syntézy synodálneho procesu z celého sveta. 

2.12.2022, 06:30

Videá poukazujú na účasť veriacich so zdravotným postihnutím na synode

Po sérii stretnutí vo Vatikáne predstavuje Dikastérium pre laikov, rodinu a život štyri videá, ktoré poukazujú na prínos veriacich so zdravotným postihnutím pre synodu o synodalite.

1.12.2022, 08:39

Evanjelizácia a misijné rozlišovanie - kard. Grech a Hollerich o synode

V utorok 29. novembra sa skončilo dvojdňové stretnutie predsedov a koordinátorov kontinentálnych zhromaždení Synodálneho procesu. Zišli sa v Ríme, aby spoločne pripravili kontinentálne zhromaždenia.

30.11.2022, 08:42

Vyjde kniha „Spoločne kráčať“ - myšlienky pápeža Františka o synodalite

Dvestošesťdesiatstranová publikácia z Vatikánskeho knižného nakladateľstva LEV sústreďuje jeho vyjadrenia na tému synodality odo dňa jeho zvolenia na pápežský stolec až po súčasnosť.

29.11.2022, 14:47

Všetky správy